Aktuellt
Bio
Dvd
Tv
Listor
Mina
sidor
Forum
Betyg totalt: 19 598 730  Betyg idag: 6 933  Besökare idag: 9 135

Recension av La vie en rose - berättelsen om Edith Piaf
Regissör: Olivier Dahan
År: 2007
Till filminfo
Ditt betyg på filmen:
Antal visningar (2254)    Forumdiskussion (0)
29/3 2007
Recenserad av PortZebie
A
tt biografiska filmer om kontroversiella personer är skiten i Hollywood just nu har väl inte många missat. Företeelsen är förvisso knappast ny, men bara de senaste åren har vi sett bland annat Jamie Foxx som Ray Charles, Joaquin Phoenix som Johnny Cash och Philip Seymour Hoffman som Truman Capote. Och nu har trenden nått Frankrike. Olivier Dahans ”La vie en rose” handlar om 1900-talsikonen Edith Piafs liv från uppväxten på en bordell och på cirkus till varietétiden, till det internationella genombrottet och de stora scenerna och slutligen till bortgången vid den ringa åldern av 47.

Berättelsen är uppbyggd omväxlande med scener från slutet runt 60-talets början och tillbakablickar till de tidigare decennierna. Dahan använder formen av en klassisk melodram, det vill säga med mycket känsloyttringar och smäktande stråkar (och ja, ”horan med ett hjärta av guld” finns med även här), för att ge filmen nerv och energi. Marion Cotillard, känd från ”En långvarig förlovning” och ”Big Fish”, klarar sig mycket bra i huvudrollen. Som sig bör i den här typen av film är hon också mycket porträttlik sin förlaga.

På pappret ser det alltså ut att inte kunna misslyckas. Men ändå räcker det inte hela vägen fram, av flera anledningar. Filmens största problem är manus och klippning. Det ständiga hoppandet mellan dåtid och ”nutid” är väl tänkt att ge filmen ett alibi av originalitet, men resultatet blir istället bara förvirrande. Det blir inte mer begripligt av att det finns ett flertal luckor i intrigen, av typen karaktärer som försvinner utan förklaring, eller karaktärer som ”återkommer” utan att vi fått veta att de någonsin varit borta. Ett annat problem är att man utelämnar viktiga delar av Piafs liv - jag tänker här främst på hennes engagemang i motståndsrörelsen under kriget, något som i ”La vie…” inte alls nämns. Varför Dahan istället väljer att prioritera andra saker, som till exempel en överdrivet lång och totalt malplacerad boxningsscen (!), framstår för mig som obegripligt.

Trots sina brister får ”La vie en rose” ett godkänt betyg, men inte mer än så. Cotillard är sevärd i huvudrollen, och tack vare filmens känslospäckade framtoning har tittaren aldrig tråkigt. Dock kan hon eller han inte räkna med att filmen kommer lämna ett bestående avtryck.

Recensera denna film själv (endast medlemmar)
Fler recensioner
Länkar
av samma film
PortZebie 8 har röstat
 
av PortZebie
Cloverfield
 67 har röstat
Jag vill inte sova ensam
 0 har röstat
Blindsight
 1 har röstat
En ung Jane Austen
 3 har röstat
Disturbia
 17 har röstat
Ocean's Thirteen
 8 har röstat
Dragon Tiger Gate
 2 har röstat
Shooter
 31 har röstat
Maktens rus
 7 har röstat
La vie en rose - berättelsen om Edith Piaf
 8 har röstat
 
Senaste recensioner
Shutter Island
1 har röstat
Brothers
0 har röstat
Taken
1 har röstat
Shutter Island
0 har röstat
Flickan
0 har röstat
Se dig inte om
0 har röstat
Dagen gryr
0 har röstat
Luftslottet som sprängdes
4 har röstat
Percy Jackson - Kampen om åskviggen
3 har röstat
Vittne till ett krig
2 har röstat
The Death King
0 har röstat
The Wolfman
7 har röstat
Linje 1 2 3 kapad
0 har röstat
Executions
0 har röstat
Strange Days
1 har röstat
En enda man
2 har röstat
Junior
0 har röstat
Flugan
0 har röstat
Airport '80 The Concorde
0 har röstat
Thirst
3 har röstat
 
Entertainity AB © 2000-2009 Om Filmtipset Kontakt Medhjälpare Länkar Hjälp Regler & Villkor
Logga in!
Bli medlem!
Nyheter Verktyg Stödmedlem Senaste recensionerna Senaste kommentarer Senaste kolumnerna Statistik Online just nu
På Bio just nu Biopremiärer Biorecensioner Sök
DVD-toppen DVD-releaser DVD-recensioner Sök
TV, filmtablån TV-kolumnen Sök
Filmtipset Topp 250 Senast inlagda Mest betygsatta Mest betygsatta du inte sett Alla i bokstavs-ordning
Min Sida Filmdejt Filmtips Vänner online Min filmsamling Mina listor Mitt forum Svarsforum Sök Medlem
Filmsnack Listor Lek & Rösta Analys Recensioner
Om Sajten
Allmänt Teknik Artiklar
Kommentarer Skådisar Köp och sälj
Mitt forum Svarsforum