Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
BETYG
3.6
av 5

1987: When the Day Comes


Protesterna tog ordentlig fart när det kom fram att studentaktivisten Park Jong-chul torterats till döds. Efter flera decennier var det nu inte längre bara studenter, och folk i Gwangju som stod upp för demokrati. Det här blev slutet för den sydkoreanska militärdiktaturen.


Originaltitel 1987
Regissör Jeong Jun-hwan
Manus Kim Kyung-chan
Genre Drama, 2010-tal
Skådespelare Kim Yun-seok, Ha Jung-woo, Yu Hae-jin, Kim Tae-ri, Park Hee-soon, Lee Hee-joon, Kim Eui-sung, Kim Jong-soo, Oh Dal-su, Ko Chang-seok, Mun Seong-kun, Woo Hyeon, Jo Woo-jin, Park Ji-hwan, Yoo Seung-mok, Sol Kyung-gu, Park Kyung-hye, Jeong In-gi, Yeo Jin-gu, Gang Dong-won
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 16
Filmnummer 128904

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


Zebulonm
2023-05-19
Jädrar vad bra o stark film. Grymma skådespelare. Fantastiskt välspelat. En grym o mörk tid i Sydkoreas historia.
Zebulonm
2023-05-19
Jädrar vad bra o stark film. Grymma skådespelare. Fantastiskt välspelat. En grym o mörk tid i Sydkoreas historia.
Barneyk
2021-09-20
Oj vilken stark film som skildrar en oerhört intressant tid i Koreas historia. Om en vill se fler filmer om perioden så vill jag rekommendera A Taxi Driver och Sunny. Starka karaktärsporträtt och imponerande hur dom lyckas bygga förståeliga bakgrundshistorier för så många karaktärer, på olika sidor, men samtidigt är så klar och tydlig i vad den vill säga. Den byter fokus flera gånger på ett sätt som bara förhöjer inlevelsen och perspektiven på det hela. Stark fyra.
jp
2019-01-01
Väldigt bra film om en mörk period i Koreas historia. Skådespelarna är som vanligt eminenta.