BETYG
3.8
av 5
3.8
av 5
En enda man
Filmen utspelar sig i Los Angeles 1962, under kulmen av Kubakrisen, och är berättelsen om George Falconer, en brittisk collegelärare som kämpar för att finna meningen med livet efter att Jim, hans partner sedan lång tid tillbaka, gått bort. George lever i det förflutna och har svårt att tro på framtiden och vi får följa honom under en dag i livet, en dag då möten och en serie händelser leder till att han måste bestämma sig för om han tycker att det faktiskt finns någon mening med livet.

Originaltitel | A Single Man |
Regissör | Tom Ford |
Manus | Tom Ford, David Scearce |
Genre | Drama, 2000-tal |
Skådespelare | Colin Firth, Julianne Moore, Nicholas Hoult, Matthew Goode, Jon Kortajarena, Paulette Lamori, Ryan Simpkins, Ginnifer Goodwin, Teddy Sears, Paul Butler, Aaron Sanders, Lee Pace, Adam Shapiro, Keri Lynn Pratt |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 3608 |
Filmnummer | 76455 |
Recensioner
Att förlora en närstående, en partner, kan vara det mest chockartade som går att uppleva. Sorgen blir ett våt filt som tynger ner och trycker ut en lång utandning. Om du dessutom tillhör en osy... Läs mer »
Kommentarer
Långsam, melankolisk, och grymt bra foto.
No-sir-rie. Kändes dessutom lite skitnödig.
Vacker och välspelad film som griper tag.
60-tals miljöerna (alla detaljer rätt) är helt fantastiska, mycket vackert. Härligt foto. Men tyvärr så tycker jag att historien som berättas med dessa fina bilder är inskränkt och charmlös
Riktigt bra film. Blev ganska tagen direkt i första scenen. Lite förutsägbar och typiskt dramaturgisk, men det fungerar bra ändå tack vare det fina hantverket. Bra skådespeleri framför allt av Colin Firth, men givetvis Julianne Moore också.
Jag måste säga att jag var skeptisk, varför skulle den här vara så bra nu då... Men det var den. Ett sorgligt drama som fick mig att tänka ett varv extra på vad som är allra viktigast här i livet.
Snygg, men ack så tråkig. Storyn motsvarade det som står på konvolutet.
Jag tycker att det var en okej film men en snurrig början och jag hade väntat mig ett annat slut pga vad som hände.
Gav den 40 minuter. Ointressant, långsam och ointressant. Kommer nog inte se klart den.
Foto, miljöer, musik och kläderna är toppklass. Lite för lågt tempo för min smak och storyn känns spretig på vissa ställen.