BETYG
3.2
av 5
3.2
av 5
War of the Arrows
Under andra Manchu-invasionen av Korea attackeras en manchuriska soldater och kidnappar Ja-in på hennes bröllopsdag. Hennes bror Nam-yi som är en av landets starkaste bågskyttar ger sig efter manchuerna för att rädda Ja-in.

Originaltitel | Choi-jong-byeong-gi Hwal |
Alternativ titel | The Ultimate Wepaon, Choejongbyungki Hwal, Arrow, the Ultimate Weapon |
Regissör | Kim Han-min |
Manus | Kim Han-min |
Genre | Action, Äventyr, 2010-tal |
Skådespelare | Park Hae-il, Lee Kyeong-yeong, Lee Han-wi, Park Gi-woong, Moon Chae-won, Ryu Seung-ryong, Kim Mu-yeol, Ryohei Otani |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 168 |
Filmnummer | 91954 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Snygga miljöer, massor av färger, mängder av statister och en jävla massa skrikande och grymtande. Rätt så tjatig och substanslös film, men vissa passager är riktigt bra. En trea på gränsen till en tvåa. (7-/15)
En riktigt bra film.
Kort och gott en 3:a varken mer eller mindre
Helt okej kreation. Dock något "hackig" produktion som lider av vissa dramaturgistrukturella problem.
Får en stark 3a utav mig och är inte långt ifrån att få en 4a. En typisk asiatisk film på många sätt, dock inte så mörk eller djup som det brukar kunna bli. Filmen flyter på rätt bra och jag uppfattar den som underhållande under hela filmen, även om den blir relativt lätt läst efter ett tag.
I de flesta avseenden skapligt, men efter ett tag inser man att den här filmen är inte på väg någonstans; slutet var det klyschigaste jag har sett på ett tag (inte kinematografin då, den höll rätt hög klass), och jag kände mig lika likgiltig för karaktärernas öden som jag antar att manusförfattaren gjorde. Stundtals imponerande tekniskt demo är väl det bästa jag har att säga om filmen. (5/10)
Jag har svårt att uppskatta asiatisk film av detta slag som kryddar filmen med massvis av humoristiska inslag. Humorn i denna film förstör helhetsintrycket så till den grad att jag inte vill se klart den. Vilket är det sämsta av omdömen.
Står och balanserar mellan en trea och en fyra. Det är i grunden en bra film, men den har vissa svaga partier som jag inte riktigt kan komma över.
Första halvan jättebra, andra halvan lätt enformig
Ganska lång men blev aldrig tråkig för det, härlig nerv filmen igenom. Väl värd att titta på.