Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Inloggning Skicka
BETYG
3.1
av 5

Belinder auktioner

Miniserie i 6 delar. På den exklusiva auktionsfirman "Belinder auktioner" pågår inlämning och inventering av föremål inför kommande storauktioner. Auktionsfirman drivs med järnhand av Claes Wennberg, som tagit över rörelsen efter sin far. Jakten på de mest högsäljande föremålen i branschen är hård och konkurrensen hänsynslös. Så en dag kommer en tvivelaktig tavla in. Är den falsk eller äkta? Belinders experter sätts på att undersöka fallet.

Originaltitel Belinder auktioner
Regissör Anders Engström, Klas Karterud
Manus Camilla Ahlgren, Ingela Ekwall
Genre Mini-serie, Drama, 2000-tal
Skådespelare Reine Brynolfsson, Mats Bergman, Harriet Andersson, Sonja Hejdeman, Andrea Edwards, Minna Treutiger, Emil Forselius, Omid Khansari, Angela Kovács, Isabel Reboia Bäcklund
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 29
Filmnummer 44423

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer

Rai
2021-01-16
KyLLo
2019-04-24
Som en fördomsfull bakom kulisserna till Antikrundan. Gott om torrbollar, besserwissrar och kontrollmänniskor. Utdragen och såpaaktig. Mycket upprepningar och tämligen förutsägbart. Reine Brynolfsson är dock magnifik i huvudrollen.
RFK
2008-02-18
Bra skildring av 2000-talets auktionsverksamhet.