BETYG
3.7
av 5
3.7
av 5
Breaking the Waves
I ett skotskt kustsamhälle på sjuttiotalet träffar oljearbetaren Jan den unga Bess. Hon är en blyg och starkt religiös flicka. Han är en äventyrare. En uppslukande förälskelse blossar upp, men snart slår passionen över i tragedi.

Originaltitel | Breaking the Waves |
Regissör | Lars von Trier |
Manus | Lars von Trier, Peter Asmussen |
Genre | Drama, Romantik, 90-tal |
Skådespelare | Stellan Skarsgård, Emily Watson, Udo Kier, Jean-Marc Barr, Katrin Cartlidge, Adrian Rawlins, Sandra Voe, Jonathan Hackett, Mikkel Gaup, Roef Ragas |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 5503 |
Filmnummer | 871 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Nop, funkar inte för mig alls!!!
Ganska vulgär och ganska spekulativ; den djupsinniga får man leta förgäves efter. Men för all del; fotot är snyggt.
von Trier -- vilken liten solstråle han är! Bess påminner mig mycket om Gelsomina i La Strada även om Bess är knäppare och aktivare. Det är sällan man ser den här typen av film, så bara det är ju intressant. Rättfärdig synd, offervilja och ett spindelnät av skuldbeläggande. Det har sagts att von Trier hatar kvinnor, och det kan man ju tro, men jag tror att det är hela mänskligheten han hatar. Personligen hatar jag Dogma-estetiken.
Den här har stått på min vill se-lista i många år, och jag är glad att jag äntligen fick se den. Den innehöll ändå mer kärlek än jag trodde. Några scener kommer nog stanna kvar länge i mitt minne. Svägerskan och mamman är den största behållningen. Men den är hemskt lång, och väldigt tung, nästan lite svår att ta in. Vägde mellan stark trea och svag fyra.
Väldigt stark film, inget man mår bra av. Det finns många välspelade biroller här, dryckestävlingen på bröllopet mellan oljeborraren och en av byns äldre patriarker kommer jag sent glömma. Emily Watson spelar verkligen fantastisk bra, och man känner verkligen för Bess. Något som gör att man inte mår helt ok när det börjar slå över från glädje till tragedi.
En gripande och ganska hemsk historia med intressant tema. Fint berättad, men slutet passar mig inte och ibland tas förbifarter i logiken.
Lars Von Triers filmer är inget jag klarar av i större mängder under kort tid men de är intressanta och fascinerande och ibland också provocerande. Allt detta har denna film men tyvärr berättas det alltför utdraget vilket skapar en alldeles för lång film. Emily Watson imponerar mer än själva filmen. 3+
Oj jag hade tydligen sett den här som mycket yngre och gett den en etta. Vad tiden kan förändra en. En stark skildring om tro och mycket annat konstigt vi har för oss. Det är bara det absoluta slutet som jag vill klaga på egentligen. Det spelar i de religiösas händer och det ska man inte göra.
Von trier är en av mina favorit regissörer men detta är nog den svagaste jag har sett av honom. Den är ju inte dålig men på tok för lång och utdragen. Kände inte heller den ångest Trier brukar kunna framkalla trots filmens tema. Hade även lite problem med den skotska dialekten och det religiösa dravlet. Men det finns en hel del bra scener och skådespelarprestationer, gillade verkligen filmens sista minuter. Kapitelbilderna är snygga med grymma låtval, men det kommer dröja många år tills det blir en omtitt av den här.