BETYG
3.3
av 5
3.3
av 5
Bruden bar svart
En kvinna, vars man dödades genom en olycka samma dag de gifte sig, spårar upp och dödar de fem män som bar ansvaret för olyckan. Baserad på Cornell Woolrichs roman.

Originaltitel | La Mariée était en noir |
Alternativ titel | The Bride Wore Black |
Regissör | François Truffaut |
Manus | François Truffaut, Jean-Louis Richard |
Genre | Drama, Mysterium, Kriminalare, 60-tal |
Skådespelare | Jeanne Moreau, Michel Bouquet, Jean-Claude Brialy, Charles Denner, Claude Rich, Michael Lonsdale, Daniel Boulanger, Alexandra Stewart |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 219 |
Filmnummer | 22170 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Ett mästerverk!
Jo, den påminner lite om Kill Bill, men känns relativt mesig och platt i jämförelse med Tarantinos filmer. Hyfsad underhållning, men inte mer än så.
Underhållande, men en aning platt... gillar slutet dock!
Trivsam och bagatellartad, som de flesta Truffaut som jag hittills har sett. Börjar riktigt starkt tycker jag, men andra halvan (Fergus och framåt) är riktigt svag. Filmen tappar där från en fyra till en relativt stark trea. Kul att se, men särskilt Hitchcocksk tycker jag inte att den är. En äldre och bättre version av Kill Bill är det däremot.
Jeanne Moreau är så härlig när hon skapar nya identiteter för karlarna som ska bockas av på listan. När jag tänker närmare på saken är detta naturligtvis originalet till Kill Bill-filmerna.
Filmiskt snygg, men ganska könlös och lämnar lite jaha-känsla efteråt. Ett stycke god spänning dock.
jag är nog lite svag för den sortens hämnd som filmen tar upp. och tycker det här är känslosamt och vackert. sitter och känner mig delaktig i berättelsen, tankarna flyr inte någon annanstans som så ofta händer när man ser en film.
Hygglig underhållning men ingen omistlig film.
bra film i Truffaut´s nedre medel-region