BETYG
3.9
av 5
Dagboken – Jag sökte dig och fann mitt hjärta
2004
USA
123min
IMDb
Filmen följer ett ungt par som möts som tonåringar och återförenas efter andra världskriget. Deras historia berättas för en kvinna på ett ålderdomshem av en gammal man som besöker henne regelbundet för att läsa historien ur en anteckningsbok.
Originaltitel |
The Notebook |
Regissör |
Nick Cassavetes |
Manus |
Jan Sardi, Jeremy Leven |
Genre |
Drama, Romantik, 2000-tal |
Skådespelare |
Ryan Gosling, Rachel McAdams, James Garner, Gena Rowlands, Joan Allen, James Marsden, Jamie Anne Allman, Sam Shepard, David Thornton, Kevin Connolly, Heather Wahlquist, Ed Grady, Starletta DuPois, Jennifer Echols |
Betygsätt |
Logga in eller bli medlem för att rösta
|
Betygsantal |
10997 |
Filmnummer |
20483 |
Recensioner
Ryktena kring Ryan Goslings prestation i \"The Notebook\" har florerat, surrat och omringat mig i flera år.
[-]Min tro på Ryan har dock sviktat under årens lopp, av olika anledningar. Idag undrar... Läs mer »
The Notebook lovar runt. Inledningen känns igen från filmer som Stekta gröna tomater och Titanic. En gammal man sitter på ålderdomshemmet och berättar om en ungdomskärlek för en kvinna som bor... Läs mer »
Filmen jag har valt att recensera heter \"The Notebook\" och är gjord år 2004. Nick Cassavetes heter mannen som regisserat denna makalösa film. I huvudrollerna får vi se Ryan Gosling och Rachel Mc... Läs mer »
Kommentarer
Genomfin med tårar. Det enda som håller mig lite tillbaka är avståndet som skapas mellan de yngre och äldre versionerna av dem. På vissa vis gör det att filmen käns som två filmer och skapar lite av ett glapp som även gör att ingen version av dem når djupare. Men... fin. Stark 3.
Gosling och McAdams har en otrolig kemi tillsammans men deras kärlekshistoria är tveksam och filmen är så sentimental den bara kan. Trots detta har den drag av en klassisk Hollywood-berättelse som för tankarna till filmer från 50- och 60-talet i form av hur den berättas. Kul att se de gamla storstjärnorna James Garner och Gene Rowlands som det äldre paret.
sentimental, menlös dynga
Verkligen en romantisk och fin historia. Fint slut. Gosling är väldigt bra, han är otroligt "likeable" på något sätt.
Jag minns att jag älskade denna filmen så häromdagen bestämde jag mig för att se om den men den var faktiskt inte lika fängslande. Älskar dock fortfarande historien om det äldre paret och det går inte att hålla tårarna tillbaka.
Så fantastisk bra var inte den här filmen....
En romantisk snyftare som är uppbyggd på klassiskt kärleksdrama vis. Inga överraskningar bjuds. Förutom några övervackra roddturs bilder är regin överlag tråkigt måttfull.
Bra och välspelat drama. Lite förutsägbart är det ju men annars finns det inte mycket att klaga på.
Den börjar lovande men handlingen blir efter ett tag väldigt krystad och osannolik. Ramhandlingen med pensionärerna gillade jag inte alls och de äldre skådespelarna har ingen likhet med de yngre, varken till utseendet eller i sina rolltolkningar. Gosling och McAdams gör dock bra ifrån sig. Men till syvende och sist lyckas denna film inte beröra mig och då jag är väldigt lättrörd är det ett misslyckande för en film i denna genre.