BETYG
3.4
av 5
3.4
av 5
Deadpool
En före detta legosoldat blir utsatt för ett experiment som ger honom exceptionella läkekrafter och beslutar sig för att bli Deadpool. Med sina nyvunna krafter och märkliga sinne för humor ger sig Deadpool efter den man som var nära att döda hans fru.

Originaltitel | Deadpool |
Regissör | Tim Miller |
Manus | Rhett Reese, Paul Wernick |
Genre | Komedi, Action, Science Fiction, Fantasy, 2010-tal |
Skådespelare | Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T J Miller, Ed Skrein, Gina Carano, Brianna Hildebrand, Karan Soni, Leslie Uggams, Randal Reeder, Isaac C Singleton Jr, Jed Rees, Hugh Scott, Michael Benyaer, Kyle Cassie, Style Dayne, Taylor Hickson, Stefan Kapicic (röst) |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 3549 |
Filmnummer | 117341 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Helt underbar
Försökte vara rolig men misslyckades. Så usel att vi stängde av efter 30 min.
Inte alls så rolig som jag hade förväntat mig. Mest fånig. Ultravåldet lämnar en rätt dålig eftersmak.
Hej, jag heter Deadpool, jag är sååååå cooooool.
Inser att jag vuxit ifrån "under bältet-skämt" och dödande.
Stark trea. Underhållande och rolig, men lite ovanlig humor i denna genre.
Marvel har för mig varit mycket överskattat, inte för att deras filmer har varit dåliga, men inte alls så imponerande som jag hade velat. Men det finns några guldkorn och deadpool är en av dem. Här får vi en film som driver med sig själv. Den har humor, action och spänning så man i slutändan känner sig nöjd. En av Marvels mest udda och bättre filmer.
Den är okej!
Små rolig på sina ställen.
Lite väl tramsig men ordentligt underhållande.
Lite väl tramsig men ordentligt underhållande.