BETYG
2.9
av 5
2.9
av 5
Det röda tältet
Film byggd på den verkliga historien om den italienska upptäcksresanden Umberto Nobile, vars expedition till Nordpolen 1928 slutade i katastrof.

Originaltitel | Krasnaya palatka |
Alternativ titel | The Red Tent |
Regissör | Micheil Kalatozishvili |
Manus | Richard L Adams, Ennio De Concini |
Genre | Äventyr, Drama, 70-tal |
Skådespelare | Sean Connery, Claudia Cardinale, Hardy Krüger, Peter Finch, Massimo Girotti, Luigi Vannucchi, Mario Adorf |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 30 |
Filmnummer | 36170 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Vill så gärna kunna sätta åtminstone en 3:a pga gott hantverk osv men nej, detta var fruktansvärt tråkigt
Lite segt med Nobile's drömgrej. Annars har den sina äventyrliga partier. Sean Connery är tyvärr inte med så himla mycket.
Lite väl lång och innehållslös, men så pass bra att den är värd att se
Inte mycket att hänga i julgranen. Filmen är väldigt lång och är inte alls så engagerande som den egentligen borde vara med tanke på det öde signor Nobiles expedition fick. Enstaka vackra scener och Ennio Morricones som vanligt välskrivna musik höjer filmen lite men det är på det stora hela en ganska så ointressant historia som de kända skådespelarnamnen inte kan rädda.