BETYG
3.2
av 5
3.2
av 5
Ensam är stark
Efter en roman av Bryce Courtenay. En engelsk pojke som kallas P.K. får vid tiden runt andra världskriget en mångsidig uppväxt i apartheidtidens Sydafrika. P.K:s far dör och han uppfostras av en tysk professor som senare fängslas. Vid P.K:s många besök i fängelset får han lära sig att boxas av Geel Piet, en av professorns vänner bland de intagna. Geel Piet sprider myten om regnmakaren som skall bringa fred till alla stammar och P.K. blir indragen i denna mytbildning. P.K. förälskar sig senare i en flicka och börjar med henne kampen för att lära ut engelska till ursprungsbefolkningen. Myten runt P.K. växer och med den även hans kamp för att skapa en bättre framtid för Sydafrika.

Originaltitel | The Power of One |
Regissör | John G Avildsen |
Manus | Bryce Courtenay, Robert Mark Kamen |
Genre | Drama, 90-tal |
Skådespelare | Morgan Freeman, Armin Mueller-Stahl, Stephen Dorff, John Gielgud, Simon Fenton, Fay Masterson, Guy Witcher, Clive Russell, Robbie Bulloch, Daniel Craig |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 121 |
Filmnummer | 9070 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Mycket bra film! Jag gillade den skarpt...
bjuder väl inte på så mkt intressant egentligen... men dorff är grym och likaså musiken
Alltid viktigt ämne som tas upp, men filmen blandar och ger. Ibland bra, ibland krystat (som när ungen dirigerar kören). Men snäll som jag är idag får det bli en trea.
Alltså, det var väl ganska OK. Har dock inte mycket med boken att göra alls.
Den berör mig inte, men fungerar väl som tidsfördriv om jag har riktigt tråkigt. Stör mig på berättarrösten i början som dumförklarar tittaren genom att tala om vad som visas. Det ger en känsla av barnfilm som någon skrev. Sedan är jag trött på boxning i filmer. Jag tycker om sport, men tycker inte att det funkar i filmer.
Oerhört stark film, mycket bra
plågsam
Grymt bra film, visar en annan sida av andra världskriget.
Detta är inte en rolig film. Om man ändå skrattar åt den, så är det något som inte stämmer.
Bra film..Morgan Freeman gör sin bästa rollprestation tycker jag. Han Förtjänar en oscar för den här rollen.