Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka

Ungdomsbok

Shortly kortfilm

 
BETYG
3
av 5

Frank and Jesse


Vid slutet av inbördeskriget svär bröderna Frank och Jesse James samt de övriga rebellerna trohetseden till unionen. Dock känner de sig förtryckta av järnvägsinvesterarna och börjar därför tillsammans med bröderna Younger, Bob och Charlie Ford, Clell Miller och Arch Clements råna banker och tåg. Agenterna från Pinkerton gör hela tiden allt för att stoppa detta gäng som hela tiden gäckar rättvisan.


Originaltitel Frank and Jesse
Regissör Robert Boris
Manus Robert Boris
Genre Western, 90-tal
Skådespelare Bill Paxton, Rob Lowe, Randy Travis, William Atherton, Dana Wheeler-Nicholson, Maria Pitillo, Luke Askew, Sean Patrick Flanery, Alexis Arquette
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 126
Filmnummer 6876

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


missbaath
2012-07-09
VILL SE DENNA IGEN!!! Fan, jag såg denna som yngre (liten) och minns den som skitbra! Dock så går den inte att få tag på :(. Önskar att jag kunde få se den igen!
Murvel48
2010-01-05
Ni som tyckte den här var bra skulle se "The Long Riders", Walter Hills version av Jesse James-storyn.
Bananskurken
2007-08-12
Den här filmen är så jävla bra! Jag älskar storyn, så jävla engagerande och medryckande, fasen, det är få filmer som rör upp så här mycket känslor. Den är fantastisk.
memphis
2006-03-28
helt underbar rulle, älskar den :) har blivit jämförd med "Tombstone" men varför har så få hört talas om den?
Helenanena
2006-03-28
Mycket bra filmatisering av en klassisk historia. Välgjort, synd bara att den har gått ganska obemärkt förbi...
Elektric
2005-01-14
Väldigt posetivt överraskad
Allian
2003-06-06
Ganska skön rulle som håller....