BETYG
3.2
av 5
3.2
av 5
I Am My Films
Ett porträtt av Werner Herzog som inkluderar klipp från hans främsta verk. Herzog berättar om sin barndom, vad han vill förmedla genom sina filmer och sin mytomspunna relation till Klaus Kinski.

Originaltitel | Was ich bin, sind meine Filme |
Alternativ titel | I Am What My Films Are |
Regissör | Christian Weisenborn, Erwin Keusch |
Genre | 70-tal, Dokumentär |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 11 |
Filmnummer | 40409 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Intressant med lite bakom kulisserna, synd på den taffliga intervjuaren.
Denna film framstår som någon sorts studentprojekt vilket i något avseende liknar Herzogs egna, underberättande filmstil. En hel del intressanta historier lyckas ta sig förbi den annars helt misslyckade intervjuaren. Dessutom får Herzog-entusiasten, som en final, ett par nyktra inblickar i den kraftigt mytologiserade relationen till Klaus Kinski. Speciellt intressant är att bilden av Kinski stämmer överens med dennes självbiografi, alltså att han föraktade Herzog och att han blev förnärmad av att denne ville ge honom regi.
Roligt att den usle intervjuaren väljer att kritisera sig själv genom att visa sina misslyckanden. Jag hoppas att han gör det av självinsikt.