Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka

Ungdomsbok

Shortly kortfilm



BETYG
3.2
av 5

Kungen


Under två år uppvaktade filmregissören Karin af Klintberg hovets informationsavdelning. Till slut fick hon som första journalist någonsin ett ja. En unik möjlighet att på nära håll få följa kung Carl XVI Gustaf i hans liv och arbete. Inspelningarna började förra våren och sedan dess har det blivit flera möten. Ibland på avstånd, under mer formella former, som vid invigningar och statsbesök. Ibland på tu man hand, på Stockholms slott eller i parken på Solliden, vid kungens sommarboende på Öland. Samtalen handlar om allt från barndom till kungalivets toppar och dalar. Det är första gången i historien som det pågår en dokumentärfilmsinspelning om och med en kung medan han fortfarande lever. Kungens farfar Gustaf VI Adolf och farfars far Gustaf V gav inte intervjuer.


Originaltitel Kungen
Alternativ titel The King
Regissör Karin af Klintberg
Genre Dokumentär, 2020-talet
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 49
Filmnummer 144096

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


Sheepy
2024-03-11
En trivsam skildring med mycket dokumentärt material där vi får ett mer personligt porträtt av Carl XVI Gustaf. Själva intervjuerna med kungen i sig är tyvärr ganska stela och det märks att han håller en tydlig distans till dokumentärskaparen Karin af Klintberg. Sämst fungerar delarna där Klintberg försöker pressa kungen på mer kontroversiella frågor (stripklubbsbesök). Då dessa delar inte mynnar ut i någonting hade de gott kunnat klippas bort. Klintbergs egna tankar tillför heller inget och det hade varit bättre om det lämnats till åskådaren att göra sina egna reflektioner.
Ful_fisk
2023-10-29
Vill första bara säga att jag såg SVTs serie-variant. Nämen jag tyckte detta var en riktigt bra dokumentär! Ämnet kändes spontant inte jättespännande, men jag gillar af Klintbergs grejer och hur hon ständigt återkommer till reflektioner över hur Sverige har förändrats de senaste 50 åren, så detta var ju ändå ett väldigt rimligt projekt för henne att göra. Omedelbart sätter hon fingret på det lite absurda i hur denna relik från gammel-Sverige fortfarande kör på enligt hundraåriga traditioner medan resten av landet tävlar i modernitet. Filmen reflekterar bra kring monarkins roll i det moderna samhället på ett sätt som jag tror både för- och emot-sägarna kan finna givande, men den tar aldrig heller egentlig ställning. Kungen själv är även han i fokus, och visst kommer man honom nära, speciellt när han drar sina gränser. Hans personliga historia är intressant, hans ensamhet och hans sätt att inte hantera känslor och sådant. Men det finns också en slags intressant attityd till ämbetet som förklarar rätt bra vad hans valspråk "för Sverige i tiden" egentligen betyder. Han är inte på sitt post för att bestämma och regera, utan att foga sig efter vad Sverige behöver för kung i sin tid. En ganska fin inställning trots allt, i en tid när politikerna som har den egentliga makten bara sitter och kastar skit på varandra för att hålla sig själva högst över ytan. För den som vill gå in på alla snaskiga skandaler, eller vill uppmärksamma monarkin absurditetet mer negativt laddat så är detta inte filmen som kommer att göra en nöjd. Men jag tycker ändå att filmen gör vist i att inte gå ner i det träsket. Vad man än tycker om vårt kungahus så tycker jag att detta är en film som elegant porträtterar Sverige av idag och decennier tillbaka, genom ögonen av vår udda regent. Väldigt starkt jobbat av af Klintberg och bland hennes bästa projekt!