BETYG
2.2
av 5
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
Lara Croft söker efter ett mytomspunnet föremål som kallas för Livets Vagga. Det är ett kraftfullt vapen som sägs vara källan till allt liv och all död och som i fel händer kan leda till en fruktansvärd katastrof. Äventyret tar henne till platser som Grekland, Kenya, Tanzania och Kina.
Filmnummer
14484
Betygsantal
7909 st
Betygssättning
Bli medlem för att kunna rösta
Filminfo
Originaltitel |
Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life |
Alternativ titel |
Tomb Raider 2 |
Regissör |
Jan de Bont |
Manus |
Dean Georgaris |
Skådespelare |
Angelina Jolie, Gerard Butler, Ciarán Hinds, Chris Barrie, Noah Taylor, Djimon Hounsou, Til Schweiger, Simon Yam, Terence Yin, Daniel Caltagirone, Fabiano Martell, Jonny Coyne, Robert Cavanah, Ronan Vibert, Robert Atiko, Shirley Chantrell |
Recensioner
Det var inte med några större förhoppningar jag såg nummer två i Tomb Raider-serien. Nummer etta hade överraskat mig positivt men jag ansåg det extremt osannolikt att denna uppföljare skulle l... Läs mer »
Jag nämnde i recensionen av The Hulk tidigare i år att trenden i Hollywood verkar vara filmatiseringar av serietidningar. De orden står jag fortfarande fast vid, men under sommarmånaderna dett... Läs mer »
Hon har beskrivits som en kvinnlig kombination av Indiana Jones och James Bond. Nu är hon tillbaka och den här gången söker hon efter ett mytomspunnet föremål som kallas Livets Vagga. Det är et... Läs mer »
2021-11-23