BETYG
2.8
av 5
2.8
av 5
Liftarens guide till galaxen
Jordbon Arthur Dent lyckas med hjälp av utomjordingen Ford Prefect fly från Jorden innan den förstörs av vogoner i färd med att bygga en intergalaktisk motorväg. En filmatisering av Douglas Adams kända bok med samma namn.

Originaltitel | The Hitchhiker's Guide to the Galaxy |
Regissör | Garth Jennings |
Manus | Douglas Adams, Garth Jennings, Karey Kirkpatrick |
Genre | Komedi, Äventyr, Science Fiction, 2000-tal |
Skådespelare | Martin Freeman, Mos Def, Sam Rockwell, Zooey Deschanel, Bill Nighy, John Malkovich, Steve Pemberton, Anna Chancellor, Warwick Davis, Alan Rickman (röst), Stephen Fry (röst), Helen Mirren (röst) |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 12496 |
Filmnummer | 26246 |
Recensioner
Dont panic!
Det finns nämligen ingen anledning till oro.
Vi är många som med skräckblandad förtjusning väntat i evigheter på en riktig filmatisering av världens längsta trilogi. Oron h... Läs mer »
Arthur Dent vaknar upp till det han tror ska bli en helt vanlig dag, men där han har fel.
Ingenting verkar tyda på att det ska bli en vanlig dag och droppen som får bägaren att rinna över är nä... Läs mer »
Kommentarer
Förjääävlaa"a Kääss/ kanske skoj för en nördig 14fjortis. Not else so mutch""(
Om man kan frånse att det inte är boken, är det här faktiskt bra. Jag gillade den första gången jag såg den, men det var längesedan, det var på biopremiären, och jag gillar den fortfarande. Kanske till och med mer nu, Då var jag lite besviken på hur vissa saker hanterades, men nu, ja, det är kul. Det är i mångt och mycket i Douglas Adams anda. Och man får väl bara inse att det inte går att göra en bra adaption av boken, egentligen. I alla fall inte i EN film. Martin Freeman är på många sätt perfekt som Arthur Dent. Det är brittiskt, och kul.
Nej. Dödar böckernas själ och saknar poäng. Inget för bokälskarna och de som inte läst böckerna måste tycka att filmen är helt random. Speciellt Marvin är förstörd. Zooey spelar någon slags knark-Trillian.
Vilket skräp.
Fatastiskt välgjord, men storyn känns lite tunn emellanåt. Pendlade mellan en 2:a och en 3:a...
Sänkning till tvåa, efter omtitt. Har även lyssnat på Radioteaterns version, och den är klart bättre än den här filmen.
Ganska så lustigt och mysigt rymdäventyr, men inte mycket mer än det. (7/15)
Antar att man måste ha läst böckerna för att kunna uppskatta filmen. Var iallafall väldigt svårt för mig att kunna se något positivt med filmen. Freeman är ju alltid duktig men har inte direkt mycket att jobba med här.
Meh.
Som en fantast av böckerna(ej fanatiker) har jag alltid vetat att en filmatisering aldrig skulle kunna göra böckerna rättvisa. Här har man dock lyckats bra och fått med mycket av den härliga stämning och atmosfär från böckerna. Härliga skådespelarprestationer. Jag tror jag är aningen förälskad i Zooey. 3+