Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
BETYG
2.8
av 5

Morden i Midsomer - Villospår


Under en ledig vecka passar Barnaby på att hälsa på en äldre moster som bor på ett ålderdomshem i närheten. Mostern har upplevt ett antal underliga incidenter på hemmet och ber Barnaby att undersöka vad som hänt.


Originaltitel Midsomer Murders - Blue Herrings
Regissör Peter Smith
Manus Hugh Whitemore
Genre 2000-tal, Kriminalare, Drama, Mysterium
Skådespelare John Nettles, Daniel Casey, Jane Wymark, Laura Howard, Barry Jackson, Phyllis Calvert, Nigel Davenport, Geoffrey Bayldon, Mary Wimbush, Gudrun Ure
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 356
Filmnummer 47873

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


Nathalena
2022-07-26
Avsnitt med gamla goda Midsomer uppskattas alltid !
picklessmulan
2015-12-25
En av de sämre avsnitten enligt mig. Manuset var på tok för svajigt och tråkigt. Skådisarna höll låg standard och upplösningen var så dålig.
annihilat0r
2012-01-24
Inledningen på "Midsomer Murders - Blue Herrings" är starkare än den generella filmen från Midsomer. Trevliga skådespelare hela högen, utan problematiska undantag. Alla förutsättningar fanns där för att resultatet skulle kunna bli en storartad helhet. Dessvärre är upplösningen fullkomligt misslyckad, enligt stabilt Midsomer-mått mätt. Inte ens John Nettles får till en skön slutreplik. Det är lätt att vara besviken, efter en sådan bra start på äventyret. Eftersom att detta var första filmen i serien som Peter Smith regisserade har jag lite överseende - och hoppas således att karln lärde sig av sina misstag.
yrkeschaufföre
2009-11-26
Det var lite roligt på ålderdomshemmet ibland men i övrigt var det ganska svagt.
Arensberg
2009-11-23
så jävla svag historia denna gången även om aunt alice är söt, varför skall Tom bygga om huset för, nej detta var verkligen ett urvattnat avsnitt!
Jeeniifer
2009-11-15
Ett av de sämre avsnitten i serien, stark 1:a
Viktor89
2009-08-17
mkt svag trea.
KiXstacy
2009-05-31
Egentligen en tvåa. Men ett roligt avsnitt snarare än ett spännande. Kul med gamla människor som lägger näsan i blöt.
largodil
2008-10-29
svagt avsnitt...
Kwack
2008-04-26
För en gångs skull ett dåligt Midsummer Murders avsnitt.
Visa äldre kommentarer »