Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka

Shortly kortfilm

Ungdomsbok

Shortly kortfilm



BETYG
3.4
av 5

Från Star Wars till Avatar


Under de senaste tjugo åren har den digitala tekniken revolutionerat filmvärlden. Genom intervjuer med stora regissörer som Danny Boyle, James Cameron, David Fincher, George Lucas, David Lynch, Christopher Nolan, Martin Scorsese, Steven Soderbergh, Lars von Trier och många fler, får vi en unik inblick i dåtidens och framtidens filmskapande.


Originaltitel Side by Side
Regissör Christopher Kenneally
Manus Christopher Kenneally
Genre Dokumentär, 2010-tal
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 208
Filmnummer 99314

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


The_EyE
2015-06-18
Sällan jag rekommenderar något rakt ut men den här gången måste jag bara göra det. Är man lite intresserad av film och dess historia, inte överdrivet påläst och gillar att lyssna på vettiga åsikter ifrån intressanta människor (och filmindustrins absoluta tungviktare) så ska man inte missa den här. Det kanske inte framkommer några direkta nyheter i hur film-mediet gått framåt, men nog är det spännande att höra en favorit kameraman, eller regissör, berätta om det. Nästan lika given som serien "A Story of Film, An Odyssey". Just, vänner. Gå mer på bio. Film ska (om möjligt) ses storslaget, tillsammans :D
ThePatient
2014-10-24
Härligt metodisk i hur den går genom alla tänkbara dilemman, och erbjuder förnuftiga synpunkter från kompetenta människor. Mycket genomarbetad.
Korben_Dallas
2014-09-29
För en filmintresserade människa känns den självklar men om man inte är de så vet jag inte om detta skulle intressera
Lotso
2014-07-11
Jag älskade denna filmen för den tar upp en seriös fråga som jag tycker alla filmälskare borde tänka sig efter. Vad föredrar du? Film eller digital denna dokumentär tar upp historia och hur vi kom att använda digital. Men den ger även positiva samt negativa kommentarer om både film och digital. Och vad jag också gillade är hur alla regissörerna,fotografi regissörerna samt filmfotograferna inte höll med varandra utan kom alla med olika svar och kommentarer till film och digital vilket gör det hela ännu mer intressant. Jag fann det också extremt roligt när producenten till Transformers sa att där fanns mer skit filmer idag än vad där är bra filmer håll med eller inte men att producenten till Transformers säger det får mig att skratta. Jag håller för övrigt med Christopher Nolan angående 3D om att 3D idag är mer en marknadsverktyg. Jag hatar 3D det är mörkare och jag ser mindre av filmen och varför ska jag ha ett par glasögon på mig bara för att se en film, det är bara idiotiskt få filmer har jag tyckt om i 3D och jag kan räkna alla på en hand och alla fingrar lär inte komma upp. Jag personligen tycker om film före digital men dessvärre så är det digital vi är på väg mot och filmen ger exempel på viktiga tillfällen där digital är bättre än film men jag anser väll mig själv som en old school person. Men även jag måste säga att digital ser i de flesta fallen mycket snyggare och bättre ut. Jag hade även gillat ifall andra personer också blivit intervjuade och hört vad deras åsikt om film vs. digital är som till exempel: Tarantino, Spielberg och framför allt Peter Jackson med tanke på att han gjorde The Hobbit i 48fps. Filmen tar även upp en sak som jag bara inte kan förstå människor gör idag och det är se filmer på deras mobiler. Vad är nöjet i det och hur kan man ens ha tålamod eller ens glädjen att kolla en film på en sådan liten skärm med två simpla hörlurar i öronen det är något jag aldrig kommer förstå. Filmen tar också upp en viktig ställning angående bion, om att inom några år så kommer bion inte existera mer med tanke på netflix och alla laddar ner nu för tiden. Det är ritkigt sorgligt vart filmindustrin är på väg när det gäller bion man tar inte del av glädjen och som Keanu Reeves säger vi skrattar eller gråter inte mer tillsammans. Jag kommer fortfarande att gå på bio så ofta som jag bara kan för support och framför allt minnen och glädjen om att köpa den där biljetten med en iskall läsk och en popcorn i handen och bara koppla ifrån världen och var på ett äventyr in i filmens värld. I sin helhet älskade jag denna filmen och är en bra och intressant dokumentär som jag tycker alla filmälskare borde se. Var tror ni filmen och bion kommer vara om 50år?
hulqen
2014-03-10
Väldigt intressant om digital versus analog teknik inom filmen, med fokus på fotografi. Och helsike vilken line-up av intervjupersoner de har hittat! Varenda en känns som en tungviktare inom respektive område. Kul att se vad folk som man kanske bara hört namnet på har att säga, och hur de ser ut! Klart sevärd!
Dutch
2014-02-17
Intressant är den i alla fall.
Zeds2003
2013-12-20
Tack för denna dokumentär, viktig sådan som jag hoppas fler ser och uppmärksammar!
emilstjernholm
2013-09-08
Intressant filmdiskussion där olika positioner ställs mot varandra på ett pedagogiskt och underhållande vis.
AddeColciago
2013-04-21
Det rör på sig i filmbranschen. Kul nörddokumentär.
bytat
2013-04-12
ja det här kan man ju nörda ner sig i utan problem.
Visa äldre kommentarer »