BETYG
3.1
av 5
3.1
av 5
The Death of Superman
Stålmannen slåss mot en obesegrad fiende vid namn Doomsday.

Originaltitel | The Death of Superman |
Regissör | Jake Castorena, Sam Liu |
Manus | Peter Tomasi |
Genre | Äventyr, Action, Animerad, Science Fiction, 2010-tal |
Skådespelare | Jerry O'Connell (röst), Rainn Wilson (röst), Rosario Dawson (röst), Jason O'Mara (röst), Nathan Fillion (röst), Christopher Gorham (röst), Jennifer Hale (röst), Shemar Moore (röst), Matt Lanter (röst), Rebecca Romijn (röst), Nyambi Nyambi (röst) |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 63 |
Filmnummer | 130746 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Mycket bra.
Superman: Doomsday var en bra film baserad på serierna The Death of Superman och The Return of Superman, men den var inte den bästa adaption. Jag hoppades att dem någon dag skulle göra en annan filmversion av dessa serier, men istället för en film så skulle de vara i två delar, del ett skulle vara Death of... och del två skulle vara Return of... Och nu har dem gjort det, förutom att jag inte förväntade mig att det skulle ske i New 52-filmuniversumet, men överraskande så funkade det fint.
Handlingen är inte exakt samma som serietidningen, men skrivandet för den här filmen var väldigt bra. Visst den har några petiga moment och historien är inte exakt ny, men den var fortfarande väldigt välskriven. Den här filmen är mer närmare serietidningen än Superman: Doomsday-filmen, och dem har även knutit in The Return of-historien i den här. Vilket dem aldrig gjorde i serierna och det är några backstories, men det var också några delar dem inte ens förklarade (från vad jag har hört om).
Del 2 kommer att släppas 2019 och jag ser fram emot den. Men den kommer inte att kallas The Return of Superman, istället kommer den att kallas för Reign of the Supermen, vilket är förståeligt.