BETYG
3.1
av 5
3.1
av 5
The Fallout
Gymnasiestudenten Vada navigerar genom det känslomässiga nedfallet hon upplever i kölvattnet av en skoltragedi. Relationer med hennes familj, vänner och syn på världen förändras för alltid.

Originaltitel | The Fallout |
Regissör | Megan Park |
Manus | Megan Park |
Genre | Drama, 2020-talet |
Skådespelare | Jenna Ortega, Maddie Ziegler, Lumi Pollack, John Ortiz, Julie Bowen, Will Ropp, Niles Fitch, Shailene Woodley |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 43 |
Filmnummer | 141799 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
En film som gör de små sakerna bra och de stora sakerna dåligt. Det är ett intressant perspektiv, och jag uppskattar att filmen hela tiden håller sig på marknivån hos de människor som tvingas leva med eftermälet. De vardagliga interaktionerna karaktärerna emellan känns väldigt autentiska, och det är där filmen är som bäst. Tyvärr tappas den autenticiteten dock gärna bort i de scener som mer ska föra handlingen framåt. När man försöker skildra konflikt, känslor och uppriktiga samtal blir det ofta alldeles för banalt. Det är som att man där lämnar det man känner till och istället förlitar sig på sådant som man har sett i andra filmer. Scenen med pappan framåt slutet är det bästa exemplet på detta, den är så klichéartad att den blir direkt pinsam i sin uselhet. Stark tvåa
Var väldigt orolig för misärporr men det här var en otroligt stark film som sätter varenda känsla den är ute efter. Oj vad förvånad jag är. Hemsk, sorglig, vacker, fin, rolig. Det finns några praktiskt taget perfekta scener här. Oj!
Wow, snudd på fullpott här. Såg den helt utan förbehåll och golvades mer eller mindre direkt. Fjolårets bästa film, inte alls omöjligt! Rekommenderas varmt!