BETYG
2.6
av 5
2.6
av 5
The Karate Kid
Dre Parker kunde varit den mest populära killen i Detroit men tvingas flytta med sin mamma till Kina. Dre blir snabbt förälskad i Mey Ying men de kulturella skillnaderna verkar göra deras vänskap omöjlig. Dessutom hamnar han i bråk med klassens tuffing. Utan vänner i ett främmande land, vänder sig Dre till Mr Han som i hemlighet är en kung fu-mästare. Mr Han lär Dre att kung fu inte alls handlar om sparkar och slag, utan om mognad och inre lugn.

Originaltitel | The Karate Kid |
Regissör | Harald Zwart |
Manus | Michael Soccio |
Genre | Drama, Familjefilm, Action, 2010-tal |
Skådespelare | Jackie Chan, Jaden Smith, Taraji P Henson, Han Wenwen, Yu Rongguang, Wu Zhensu, Wang Zhiheng, Wang Zhenwei, Harry Van Gorkum |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 3558 |
Filmnummer | 79114 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Man får ganska exakt vad man kan förvänta sig. (5+/15)
Utifrån alla lovord när den här filmen kom ut trodde jag att den skulle vara en riktigt annorlunda film från originalet, men detta är ju faktiskt mest bara en scen för scen-nyinspelning, ibland till och med med samma repliker som originalet! Skillnaden är väl att det handlar om kung fu och utspelar sig i Kina, men det är ju knappast några massiva skillnader rent storymässigt. Originalet har dock betydligt större hjärta, charm och känsla. Visst är man med Jaden Smith hela vägen (bra insats också, rent skådespelarmässigt), men man är inte alls lika investerad som man var i Macchios karate kid. Sedan är ju Jackie Chan fin och så, men det samspel som fanns med Mr Miyagi ligger på en så mycket högre nivå än det vi får i den här filmen. Allt som allt en helt okej film, men ska man bara se en film så bör man välja originalet alla dagar i veckan.
En film vi inte behövde, men som ändock hade en del underhållningsvärde.
Var läge sedan jag såg denna, men filmen var inte ens underhållande....
Heja grabbar friskt humör Det är det som susen gör... Är Chans motto, och det klarar han fint
Onödig Re-make... ljusår från originalet...
Jaden Smith är inte dålig, men han har inget register. Han är däremot inte ensam om det.
Riktigt usel och fullständigt poänglös remake.
Onödig remake, Jackie Chan har inget på Pat Morita och Jaden Smith har inget på Ralph Macchio. Koreografin är det enda som kanske är lite bättre än originalet
Helt klart sebar, bättre än jag trodde. Var några cheesy och pinsamma ögonblick men många fina scener och storklassigt skådespel av Jackie Chan. Egentligen bättre än originalet, eller minst lika bra. Borde hetat Kung-Fu kid, men det har ju med marknadsföring att göra..