BETYG
2.9
av 5
2.9
av 5
The Unbearable Weight of Massive Talent
Nicolas Cage karriär är inte på topp men så får han ett ”enkelt” jobb att uppträda som sig själv på en stenrik miljardärs födelsedagsfest i Spanien. CIA har dock andra planer för hans resa till Mallorca… En unik komedi där Nicolas Cage spelar sig själv fullt ut med all sin stjärnkraft, skådespelarstil och offentliga personlighet.

Originaltitel | The Unbearable Weight of Massive Talent |
Alternativ titel | Massive Talent, Unbearable Weight, Untitled Nicolas Cage Project |
Regissör | Tom Gormican |
Manus | Tom Gormican, Kevin Etten |
Genre | Komedi, Action, Kriminalare |
Skådespelare | Nicolas Cage, Pedro Pascal, Tiffany Haddish, Sharon Horgan, Paco León, Neil Patrick Harris, Lily Mo Sheen, Alessandra Mastronardi, Jacob Scipio, Katrin Vankova, Ike Barinholtz, Demi Moore, Anna MacDonald, David Gordon Green, Joanna Bobin |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 92 |
Filmnummer | 142517 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Som en blandning av Adaptation och Piff och Puff Räddningspatrullen.
Cage spelar Cage som överspelar, kanske det säkraste sättet att få honom trovärdig i en roll (ok det var elakt, Pig var väldigt bra, han kan om han vill, han vill bara väldigt sällan). Tyvärr är manuset som om det är skrivet av någon som läst "hur man gör komedier för dummies", och sedan följer receptet. Resultatet är trist även om Cage och Pascal är OK och har kemi. Eftersom det aldrig känns som om filmen är på väg någonstans känns den också vääääääldigt lång.
Känns som att Nic Cage har regisserat sig själv här, och möjligtvis haft mer än ett finger med i manus. Det blir varken Leaving Las Vegas eller Vampire's Kiss.
Det kanske blir lite längre mellan skratten än jag hade hoppats men det är förbaskat charmigt och underhållande - och jag blir sugen på att se mer Cage-filmer!