BETYG
3.1
av 5
3.1
av 5
The Violent Professionals
Luc Merenda är en hårdför Milano polis vars chef blir mördad av den undre världen. Merenda som vill hämnas sin chefs död beslutar sig för att infiltrera den organiserade brottsligheten i Milano till alla skurkars fasa. Mycket biljakter och shootouts. Typisk italiensk 70-tals action.

Originaltitel | Milano trema - la polizia vuole giustizia |
Regissör | Sergio Martino |
Manus | Ernesto Gastaldi |
Genre | Kriminalare, 70-tal |
Skådespelare | Luc Merenda, Richard Conte, Silvano Tranquilli, Carlo Alighiero, Martine Brochard, Luciano Bartoli, Luciano Rossi |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 56 |
Filmnummer | 14008 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Många biljakter och tjutande sirener i denna välgjorda och kompetenta, om än lite torra, poliziottesco.
Lite förvånad att så många gett så höga betyg, tyckte den här var en av Martinos tråkigare och definitivt sämre filmer. Även om de är fel utgångspunkt att klaga på manus när det kommer till italiensk euro-crime så är storyns utveckling rentav bedrövlig.
Antagligen den bästa euro-crime filmen av alla. Luc Merenda i högform.
Tuff och Sten-Hård Crime-film..Med många Hårda och Roliga On-liners =9Typ ett 20-tal) Fasen vad 70-talet var Häfftigt!! Sen har den såklart allt en sånn här Film-Pärla skall Ha...
Örfilar och små Fiat med tjutande däck tillsammans med en hel del skjutande bland svettiga italienare. Precis så här vill jag ha min eurocrime.
Precis såhär vill man att dessa filmer skall vara, härliga helt enkelt.
jepp man vet vad man får av martino, en hård snutrulle med mkt action å råa karaktärer! vi har sett allt förut men det är lika underhållande för det.. inte den bästa crimefilmen från perioden, men bra story å bra soundtrack å en fantastiskt tjusig karl till "hjälte"!
Riktigt hård crime, inte många döda sekunder här inte. Väldigt underhållande, men även om Merenda gör bra ifrån sig så känns han lite för mjäkig för att kunna vara stenhård snut.
Stenhårt var ordet. Massor av tuffa biljakter och våldsamma slagsmål, med överdrivna ljudeffekter. Kanonbra ledmotiv.
Schysst underhållning inget utöver det vanliga dock.