Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
BETYG
3.4
av 5

Wallace & Gromit ? En strid på liv och bröd


Wallace och Gromit öppnar ett bageri. När Wallace förälskar sig får Gromit på egen hand lösa en mordgåta.


Originaltitel Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death'
Regissör Nick Park
Manus Bob Baker, Nick Park
Genre 2000-tal, Komedi, Animerad, Familjefilm, Kortfilm
Skådespelare Geraldine McEwan (röst), Peter Sallis (röst)
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 951
Filmnummer 67846

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


Rai
2019-02-08
Rolig när man var liten...
ziferN
2014-10-02
Helt klart kul och underhållande, men i mina ord så når den inte samma höga kvalité som de äldre som är helt genialiska. Men den varma humorn finns fortfarande här och direkt tråkigt är det knappast.
yrkeschaufföre
2013-03-21
Handlingen är inte så stark men den är välgjord och har gott om små finurliga skämt instoppade överallt.
Jämte
2012-11-12
Helvete vad jag gillar detta! En slags ABC-film i hur man gör en thriller, iaf dramaturgiskt. Älskar filmreferenserna de hinner klämma in på så kort tid. Rekommenderas starkt!
AlbinWesley
2012-08-27
Precis lika fantastisk som de gamla. Underbart roligt!
yrkeschaufföre
2012-02-13
Visst är det samma film en gång till men jag tycker att det funkar, alla underbara detaljer som man fördjupa sig i. Tex. har pudeln en skiva med "The Beagles" det tycker JAG är kul!
vieekk
2010-06-05
Det är möjligt att de gamla W&G-filmerna spelar på nostalgi för mig. Jag finner faktiskt inte känslan här.
annihilat0r
2010-06-04
Nej, nej.. NEJ!!! Detta är ingenting för mig!
Rune2000
2010-05-20
Wallace & Gromit film som förlitar sig lite väl mycket på att parodiera kända Hollywoodfilmer är inte riktigt det jag väntade mig från Nick Park och gänget. Dessutom är detta i stort sett en remake av de tidigare filmernas scenarion utan någonting riktigt nytt att tillägga.
jack_jack_jack
2010-02-09
Förstår inte riktigt hur utgivningsåret är 2008, samtidigt som den är oscarsnominerad i år för bästa animerade kortfilm. Hur funkar det?
Visa äldre kommentarer »