BETYG
3.4
av 5
Watchmen
USA 1985. Superhjältar är en del av vardagslivet och domedagsklockan, som visar allvarlighetsgraden i det kalla kriget mot Sovjet, visar konstant på fem i tolv. När en av superhjältarna mördas ger sig Rorschach ut för att undersöka saken, och han hittar en konspiration som kan förändra allt. Han samlar ihop ett udda gäng hjältar och ger sig ut för att göra det Watchmen gör - vaka över mänskligheten. Men vem vakar över de vakande?
Filmnummer
63547
Betygsantal
11348 st
Betygssättning
Bli medlem för att kunna rösta
Filminfo
Originaltitel |
Watchmen |
Regissör |
Zack Snyder |
Manus |
David Hayter, Alex Tse |
Skådespelare |
Patrick Wilson, Malin Åkerman, Billy Crudup, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Jeffrey Dean Morgan, Carla Gugino, Stephen McHattie, Matt Frewer, Laura Mennell, Rob LaBelle, Gary Houston, James M Connor, Robert Wisden |
Recensioner
I denna fiktiva verklighet har det funnits två generationer av maskerade hjältar som bekämpat brott och krig i rättvisans namn. Den första grupperingen hjältar kallade sig för \"Minutemen\" och... Läs mer »
Superhjältefilm baserad på den hyllade serietidningen av Alan Moore och Dave Gibbons som även släpptes under namnet \"Väktarna\" i Sverige. De tecknade serierna inledde en helt ny era av vuxenser... Läs mer »
Det är ett 80-tal liknande vårt eget och världen står inför ett kärnvapenkrig. Watchmen, som är en samling superhjältar, ligger lågt eftersom regeringen inte tillåter dem att agera. Rorschac... Läs mer »
Watchmen baseras på en tolv nummer lång serietidning med samma namn. Dess skapare Alan Moore har flera gånger kallat den ofilmbar och har som han har för vana att göra, för övrigt tagit a... Läs mer »
Superhjältefilm baserad på den hyllade serietidningen av Alan Moore och Dave Gibbons som släpptes i Sverige under namnet \"Väktarna\". De tecknade serierna inledde en helt ny era av vuxenserier s... Läs mer »
2025-01-20