BETYG
2.2
av 5
2.2
av 5
Wolf Man

En man måste skydda sig själv och sin familj när de blir förföljda, terroriserade och hemsökta av en varulv på natten under fullmåne. Men ju längre natten fortskrider, desto märkligare börjar mannen bete sig.
Originaltitel | Wolf Man |
Alternativ titel | Wolfman |
Regissör | Leigh Whannell |
Manus | Corbett Tuck, Leigh Whannell |
Genre | Skräck, 2020-talet |
Skådespelare | Julia Garner, Christopher Abbott, Matilda Firth, Sam Jaeger, Benedict Hardie, Ben Prendergast, Milo Cawthorne |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 22 |
Filmnummer | 149458 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.
Kommentarer
Vad jag alltid uppskattat med Leigh Whanell är hans talang att fokusera på att porträttera det djupt mänskliga i sina skräckfilmer, lite ungefär som filmens Stephen King. Det är t.ex. därför Whanells Insidious 3 är min favorit. I Wolf Man börjar det lovande första halvtimmen. Men något skaver ändå och får mig att fatta att han inte kommer kunna löpa linan ut här, möjligtvis faller det på skådespeleriet (man och hustru har ingen kemi alls och dottern är klichéartat lillvuxen) och ett sentimentalt manus. Jag vet inte hur många "jag älskar dig" som avfyras utan någon tyngd bakom, men kletigt är det. Och när filmen plötsligt ska börja leverera skräck så havererar det fullständigt. Pajigt var ordet. Nej Whanell, tillbaka till ritbordet och kom upp med något nytt.
Den börjar bra, men sen går det utför. Den är snyggt gjord och ger en annorlunda take på konceptet, men det är tyvärr dåligt skrivet och skådespeleriet haltar rejält. Intressant och snygg men en "Missed opportunity"