Kom ihåg mig
Glömt lösenord Logga in
Ange din e-postadress så skickas du en länk där du kan återställa ditt lösenord...
Inloggning Skicka
BETYG
2.8
av 5

X: The Unknown


Den brittiska armen har en övning där soldaterna får lära sig använda en geigermätare. När den sista soldaten gör sitt test så ger mätaren större utslag än gjort tidigare. Marken öppnas och en explosion skadar två soldater svårt. En atomforskare kallas till platsen för att undersöka saken.


Originaltitel X: The Unknown
Regissör Leslie Norman
Manus Jimmy Sangster
Genre 50-tal, Science Fiction, Mysterium, Skräck
Skådespelare Dean Jagger, Edward Chapman, Leo McKern, Anthony Newley, Jameson Clark, William Lucas, Peter Hammond, Marianne Brauns, Ian MacNaughton, Michael Ripper, John Harvey
Betygsätt Logga in eller bli medlem för att rösta
Betygsantal 25
Filmnummer 37788

Recensioner

Filmen har inga recensioner ännu.

Kommentarer


ilBrutto
2014-07-30
Bitvis riktigt bra, en Engelsk The Blob fast bra.

2012-06-03
Det märks att denna film ursprungligen var avsedd som uppföljare till "The Quatermass Xperiment" - stilen är densamma, även om Sangsters manus inte är i klass med vad Nigel Kneale kunde åstadkomma. Bra film med stigande spänning och ett par splatterscener som inte hade missprytt en Lucio Fulcifilm. Och utan den här filmen ingen "The Blob". Det enda störande är rollfigurernas tämligen avspända reaktioner på de ofattbara händelser som drabbar dem.
idd
2009-11-21
helt ok sci-fi som dock inte når upp till samma nivå som första quatermass-filmen.. något kryptiskt slut som förmodligen bäddade för en uppföljare som aldrig kom..
DanielMott
2008-05-11
Nästan lika bra som The Quatermass Xperiment!
monsterpop
2007-04-15
bara en?
karhu81
2005-10-24
Småtrevligt Sci-fi från Hammer Studios. Tappar lite mot slutet, men tillhör en av dom bättre i sin genre.