BETYG
3
av 5
3
av 5
The Men Who Stare at Goats
En reporter i Irak kan ha hittat sitt livs stora scoop när han möter Lyn Cassady, en man som säger att han har varit medlem i U.S First Earth Battalion, ett förband där man använder sig utav paranormala krafter i sina uppdrag.

Originaltitel | The Men Who Stare at Goats |
Regissör | Grant Heslov |
Manus | Peter Straughan |
Genre | Komedi, Krig, 2000-tal |
Skådespelare | George Clooney, Ewan McGregor, Kevin Spacey, Jeff Bridges, Stephen Lang, Robert Patrick, Stephen Root, Glenn Morshower, Rebecca Mader, Nick Offerman, Tim Griffin, Waleed Zuaiter |
Betygsätt | Logga in eller bli medlem för att rösta |
Betygsantal | 6037 |
Filmnummer | 75967 |
Recensioner
Filmen har inga recensioner ännu.Kommentarer
Så otroligt bisarr att det också känns som att det inte finns ett sammanhängande narrativ. Men också för unik för att inte charma en på nåt vis.
Jag smågillade denna! Charmig. Det görs för få filmer med liknande upptåg idag. McGregor var dock kanske ngt fel i huvudrollen, han grejar ju t.ex. inte uttalet.
Inte värd att lägga tid på. Det enda som kan sägas till dess försvar är att den visar hur en större mängd amerikanska företag följer i ockupationstruppernas kölvatten och därigenom antyder den egentliga bevekelsegrunden för invasionen - den amerikanska imperialismens expansion. Rolig var den i alla fall inte.
Tycker det är märkligt att den inte gjorde sig bättre alltså... Lysande samling skådespelare, helt galen verklighetsbaserad förlaga... Men som film funkar det inte särskilt bra. De nämnda aspekterna räcker för en svag trea tycker jag, om inte annat så för enstaka scener.
Jävla flummig film. Kul och skoj med så kända skådespelare. Jeff Bridges känns som att han passar oroväckande bra i rollen. Vet inte om den ger så mycket mer än lite skratt och wtf-reaktioner under tiden man tittar på den. En stark tvåa.
Denna film lyfte aldrig riktigt för mig trots alla stora skådespelare. Segt. 2+
Så många sevärda och underbara skådespelare i en film som inledningsvis fungerar som lyckad satir men som alltmer blir luddig. En film man ser för skådespelarna och deras möjlighet att spela ut och fåna sig lite. Handlingen är lite småkul för en engångstitt men inte mer.
En stundtals väldigt rolig komedi som drar lite åt den karakteristiska nordamerikanska berättartraditionen som är så effektivt underhållande när den är som bäst (som John Irvings berättelser) - humoristiska men med en påtaglig svärta eller i varje fall melankoli. Kan även ses som en del av det pågående terapeutiska samtalet som det amerikanska kulturmedvetandet har med sig själv angående landets Vietnamtrauma. Bra skådespelare rakt igenom även om Jeff Bridges inte oväntat sticker ut extra som skön militärhippie.
Smått underhållande för stunden, men väldigt forgettable. Lsd-scenen i slutet är dock rätt bra.